Přestěhovat se do nového domu či bytu je rozhodnutí, které musíme vždy pečlivě uvážit. Většinou počítáme, že na onom místě budeme bydlet několik let. Proto bychom si měli být ještě před koupí či podpisem smlouvy o pronájmu jisti, že je pro nás to pravé. K tomu samozřejmě patří i prohlídka domu. Koneckonců nic nenahradí to, že vše uvidíme na vlastní oči. Tak budeme moci nejlépe posoudit, zda nám bude vyhovovat. Bohužel, ne vždy je to možné. Někdy zkrátka nastanou situace, kdy si nový domov před koupí prohlédnout nemůžeme.

nový dům

Nejčastějším důvodem je v tomto případě vzdálenost. Jet například na druhý konec republiky jen kvůli několikaminutové prohlídce bytu rozhodně není ideální. Podobně je tomu v případě, že se ona nemovitost nachází v zahraničí. Znamená to pak, že budeme muset kupovat „zajíce v pytli“?

Ne tak docela. Dnes již mají realitní makléři k dispozici nástroje, kterými mohou tento problém alespoň částečně kompenzovat. Jedním z nich je i virtual staging. Zde se jedná o virtuální prohlídku dané nemovitosti za pomoci nejmodernějších technologií. To v podstatě znamená, že si můžete své případné nové bydliště prohlédnout z pohodlí vašeho stávajícího domova.

koupě nového domu

Samozřejmě je potřeba zdůraznit, že osobní prohlídku prozatím plně nenahradí. Především je limitován tím, co je vyfotografováno, a i když je místnost zabraná skutečně ze všech úhlů. Je jasné, že některá místa nebudou zřetelná. To je mimo jiné také jeden ze způsobů, jak zamaskovat případné nedostatky.

Také se přenáší pouze obraz, nikoliv zvuk či pachy, které nám také mohou leccos prozradit. Stejně tak není možné se například sklonit do rohu, kde uvidíme na zdi podezřelou skvrnu, a podrobně se na ni podívat. Ano, můžeme ji přiblížit, avšak při vysokém přiblížení bude rozostřená, takže nám to nejspíše bude k ničemu.

Přesto se jedná o nástroj, který nám může alespoň částečně pomoci se rozhodnout. A pokud se nám bude tato prohlídka líbit, můžeme si pak domluvit i tu skutečnou.